21 Ιουλ 2009

Ασημένιο μετάλλιο ο Γιαννιώτης

Το πρώτο μετάλλιο πανηγυρίζει η Ελλάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου, το οποίο διεξάγεται στη Ρώμη.

Ο Σπύρος Γιαννιώτης, την Τρίτη, τερμάτισε 2ος στα 5 χιλιόμετρα ανοιχτής θαλάσσης και ανέβηκε στο βάθρο των νικητών. Μάλιστα, ο Έλληνας κολυμβητής θα μπορούσε να είχε κατακτήσει και το χρυσό μετάλλιο, αφού ήταν μόλις κατά 3 δέκατα του δευτερολέπτου πιο αργός από τον νικητή Τόμας Λουρτς.

«Για να καταφέρεις κάτι τέτοιο, πρέπει να είσαι διαταραγμένη προσωπικότητα… Ήρθα στη Ρώμη με κακή ψυχολογία, αλλά τώρα το ηθικό μου είναι ακμαιότατο. Απέδειξα ότι εξακολουθώ να είμαι ένας από τους γρηγορότερους αθλητές.

Θα προσπαθήσω και στα 10χλμ να πετύχω κάτι παρόμοιο» δήλωσε ο Κερκυραίος πρωταθλητής στην επίσημη ιστοσελίδα της Ομοσπονδίας και ολοκλήρωσε λέγοντας πως «Δεν περίμενα να κατακτήσω μετάλλιο. Η τακτική στην κούρσα βγήκε.

Κρατήθηκα στο γκρουπ για 3.5χλμ. και στο τελευταίο 1.5χλμ. ανέβασα ρυθμό και κολυμπούσα στα... πόδια του Λουρτς. Ο άνθρωπος είναι πολύ έμπειρος, με κράτησε έξυπνα και σωστά πίσω, κάτι σαν σκριν, και κέρδισε.»